Make your own free website on Tripod.com

HOME INSIDE BCNHS STUDENTS FACULTY VISITOR INFO ALUMNI NEWS&EVENTS

FACULTY

 

administrative staff

department faculty

    department heads

    class advisers

services staff

 

DEPARTMENT FACULTY

 

DEPARTMENT HEADS

 

Araling Panlipunan Dept.

David G. Mendoza (HT-VI)

English Dept.

Lucila T. Nagen, Ph.D. (HT-VI)

Filipino Dept.

Julieta L. del Rosario (HT-VI)

Math Dept.

Tita V. Novilla (HT-VI)

MAPEH Dept., SPA/SPS Coordinator

Wilhelmina P. Ladioray, Ed.D. (HT-VI)

Science & Technology Dept.

Aida C. Milo (HT-VI)

Technology & Livelihood Educ. Dept.

Romula M. Flora (HT-VI)

Vocational Dept.

 

Values Education Dept.

 

Doņa Aurora Annex

Zenaida G. Ruiz (HT-III)

Fort Del Pilar Annex

Remedios C. Garcia (HT-III)

Happy Hollow/Lindawan Extension

Evelyn M. Gabot, Ed.D. (HT-III)

Loakan Annex Elena T. Badival (HT-VI)

Rizal Annex

Bernadette W. Quela (HT-III)

Roxas Annex

Rosalla L. Cabanilla (HT-VI)

San Vicente Annex

Myriam O. Abubo, Ph.D. (HT-III)

Sto. Tomas/Bakakeng Annexes

Leticia I. Sab-it (HT-III)

 

 

CLASS ADVISERS

^ Top

 

First Year:

Section - Advisers

Adelfa - Linda Foy-os

Anthurium - Christine Pudlao

Aster - Paul Colingan

Azalea - Ricardo Comuyog

Begonia - Gloria Tabdi

Bougainvillea - Fely Bula-ay

Calalily - Hilda Dawayen

Camia - Francisca Banlaga

Cattleya - Marilou Pacio

Dahlia - Betty Ligos

Daisy - Hanah Rapadas

Everlasting - Judy Salipan

Gladiola - Emelyn Bandong 

Gumamela - Dalmacio Padsoyan

Ilang-ilang - Joyce Cupasan

Jasmine - Reggie Orogo

Petunia - Rowen Esteron

Salvia - George Cawas

Sampaguita - Teresa Dulnuan

Sunflower - Augusto Longboan 

Special Science Classes

Carnation - Fely Piquero

Gardenia - Naty Bautista

MAgnolia - Aldynne Dulnuan

Special Program for the Arts

Camelia - Tecla Padsoyan

Statis - Verena Viernes

Special Program for the Sports

Lotus - Janet Soriano

Tulip - Juanaria Rillera

 

Second Year:

Section - Advisers

Acacia - Marissa Wasit

Alnos - Purita Abrigo

Aratiles - Amelia Limap

Avocado - Alberto Puno

Chesa - Jovita Dumo

Chico - Remedios Panteria

Duhat - Jennifer Chungalao

Guava - Remedios Valdez 

Ipil-Ipil - Caridad Fermin

Kamatsile - Luz Sumingwa

Kasoy - Agusto Lacsina

Macopa - Marissa Ariate

Mahogany - Bituin Paculan

Mango - Antonio Gumabol

Orange - Ramon Kiswa

Pine tree - Lilibeth Busiley

Pomelo - Bernadette Velasco

Santol - Darlyn Lagasca

Tanguile - Reynaldo Paran

Special Science Classes

Almaciga - Jacquiline Lampac 

Narra - Teresita Bacugan

Yakal - Dolores Valencerina

Special Program for the Arts 

Apple - Ruth Nidoy

Tamarind - Remedios Andrada

Special Program for the Sports

Atis - Erwin Allaga

Banaba - Margarita Martin 

Lanzones - Jonathan Dela Cruz 

Third Year:

Section - Advisers

Aluminum - Joy Baliwa

Argon - Francisco Copsiyan

Carbon - Bridgette Antipuesto

Chlorine - Juliana Bangcado

Gold - Beverly Lagasca

Iodine - Florita Castaneto

Lead - Dean Mendoza 

Magnesium - Kurtney Cabradilla

Manganese - Josie Floresca

Mercury - Jocelyn Tabios

Nickel - Filipinas Beltran

Nitrogen - Melinda Gut-omen

Platinum - Vivian Barsana

Radium - Florecita Manzano

Silicon - Julieta De Guzman

Silver - Gertrude Cayabas

Sodium - Cecile Puguon

Titanium - Joannes Robies

Zinc - Rosemarie Papay

Special Science Classes

Chromium - Marissa Mabalot

Krypton - Noemi Gandeza

Neon - Luz Galia

Uranium - Loida Sab-it

Special Program for the Arts

Hydrogen - Encarnacion Abordo

Oxygen - Susan Sagisi 

Special Program for the Sports

Barium - Jocelyn Asenas

 

Fourth Year:

Section - Advisers

Agate - Christine Valentino

Alexandrite - Renato Bugaoan

Amber - Joana Sedano

Amethyst - Noemi de Guia

Aquamarine - Antonette Guerrero 

Coral - Brenda Cariņo

Emerald - Rosanna Eligino

Garnet - Aurora Garcia 

Jasper - Lourdes Corpuz

Moonstone - Judith Costales

Obsidian - Richard Castro

Onyx - Evelyn Lleva

Opal - Licita Sison

Pearl - Ruben Pecsoy

Sapphire - Shirley Eilinger

Sardonyx - Christina Ngay-os

Topaz - Darwin Pa-as

Tourmaline - Josie Querido

Turquoise - Nora Dalapnas

Zircon - Lawrence Millet

Special Science Classes

Diamond - Nena Remiendo

Jade - Evelyn Tadeo

Ruby - Ephleda Opiana

 

Home || Inside BCNHS || Students || Faculty || Visitor Information || Alumni || News & Events

Feedback                Site Map                Links                                                                ^ Top

 

Baguio City National High School
Gov. Pack Rd., Baguio City, 2600, Philippines, Tel/Fax: +63-074-4423235/4442645
Last  Modified: Sept 2003